Mariusz Krzemiński

Medalista Akademickich Mistrzostw Polski

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W SZERMIERCE 2009

relacja własna – Maciej Drapella

Ostatnim akcentem, przed zasłużonym szermierczym wypoczynkiem, były Akademickie Mistrzostwa Polski w Szermierce. Prawo startu w tych zawodach mieli członkowie klubów akademickich oraz aktualni studenci – szremierze. Zawody odbyły się w Hali Widowiskowo – Sportowej AWFiS w Gdańsku. Z grona naszych weteranów we florecie wystartowało 2 zawodników – Tomasz Surowiec i Maciej Drapella. Tomek mimo kontuzji dłoni podjął rywalizację z naszą młodzieżą, jednak ten dzień nie należał do jego najlepszych. Mnie udało się pomyślnie przebrnąć eliminację i szczęśliwym trafem, a raczej trafieniem załapać się jako ostatni do eliminacji bezpośredniej. Wzbudzając zainteresowanie publiczności wygrałem z Bartoszem Łukowskim (obiecujący junior z AZS AWF Warszawa) ku radości mojej i dopingujących mnie mocno kolegów. Potem zabrakło już sił z kolejnym „młodym zdolnym” tym razem z naszego klubu Piotrem Jandą. Zająłem ostatecznie 16 miejsce.

Drugi dzień to zmagania szpadowe. Tu wystartowała już liczniejsza grupa naszych weteranów. Do walki pod sztandarem „ nie liczy się wiek, ale pasja” stanęli: Krzysztof Ćwioro AZS AWF Katowice, Wojciech Adamczewski AZS AWF Warszawa oraz czterech zawodników reprezentujących AZS AWFiS Sietom Gdańsk – Mariusz Krzemiński, Tomasz Surowiec, Maciej Drapella oraz nasza nowa „tajna broń” Mirek Krupiński.

Do czołowej „32” awansowała piątka zawodników. Nie powiodło się Krzyśkowi Ćwioro, któremu zabrakło 1 walki aby awansować do eliminacji bezpośredniej. Swój pierwszy puchar przegrał Mirek Krupiński, który po 20 latach przerwy złapał za szpadę po raz trzeci od powrotu na planszę. Mirek to medalista Mistrzostw Polski Seniorów w drużynie więc tylko patrzeć jak będzie piął się w tabelach w górę. Dzięki dobrym walkom w grupach awans bez walk do „16” uzyskali Mariusz Krzemiński i Maciej Drapella. Jednak skuteczność w walce i „lata pracy” przyniosły efekty. Tomek Surowiec i Wojtek Adamczewski także dołączyli do czołowej 16 !.

Tomek Surowiec uległ po dobrej walce z rozstawionym nr „1” Damianem Merkelem, zajmując ostatecznie wysokie 12 miejsce.

Mariusz Krzemiński o „8” nie dał szans Markowi Derylakowi wygrywając gładko 15 do 8

Wojtek Adamczewski w w weterańskiej walce o „8” pokonał mnie (Maciej Drapella) 15 do 14. Kiedy wyciągnąłem ze stanu 14 – 12 na remis (po 14) zobaczyłem światełko w tunelu, ale jak się za chwilę okazało to był Wojtkowy ekspres, który z konsekwencją terminatora dobił mnie nie pozostawiając złudzeń kto tu był lepszy. Na rewanż muszę poczekać do Warszawy. Brawo Wojtek !

Wojtek w walce o „4” po doskonałej walce nieznacznie uległ członkowi kadry młodzieżowców Bartkowi Osetkowi 15 do 11.

Został nam tylko, albo aż, Mariusz Krzemiński. W walce o „4” Mariusz wprost zamęczył nr „1” Damiana Merkela 13 do 12. Okazuje się że „Stara Gwardia” nie pęka i wie jak wykorzystać tempo szermiercze. Mamy medal… ale jaki ?

Walka Mariusza o finał to horror, jak to zresztą u Mariusza bywa. Raz Bartosz raz Mariusz wychodził na prowadzenie w szalonej walce na krótkiej odległości. Gdy czas minął stan walki był remisowy 9 : 9. Mariusz wylosował priorytet i została ostatnia minuta. W połowie czasu zdecydował się na natarcie i zabrakło milimetrów aby trafić Bartosza, który po zasłonie odpowiedział i przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Mariusz pozostał z BRĄZOWYM medalem.

Od dziś jest Super Mario – ogromne gratulacje.

Generalnie weterani zaprezentowali się bardzo dobrze i potwierdziliśmy, że mamy „Waleczne Serca” i nie którym naszym młodszym kolegom hasło weteran będzie się śniło po nocach. Aż chciało by się powiedzieć: YES ,WE CAN !!!

Końcowa klsyfikacja szpady w wykonaniu weteranów:

3. Mariusz Krzemiński – brązowy medal

8. Wojciech Adamczewski

9. Maciej Drapella

12. Tomasz Surowiec

19. Mirek Krupiński

27. Krzysztof Ćwioro

Do zobaczenia po wakacjach na turnieju w Warszawie. Miłego wypoczynku dla wszystkich miłosników szermierki.